Darts / 【STRATO】MIGHTY-J
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | STRATO |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Shark Cut , Wing Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 38.0mm |
| Weight (barrel Only) | 17.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.6mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
MIGHTY-J - Mighty-J
Feel the thrust.
The [Short Barrel] + [Center Balance] + [Shark Cut] delivers control performance and heavy arrow flight.
In addition, the length cut of the front part makes it fly sharper.
Material: 90% Tungsten
Length: 38.0mm
Maximum diameter: 7.6mm
Weight: 17.0g
Set includes: Lip Point, LARO Shaft (260), Strato Original Flight
Standard: 2BA
All three barrels are made of 90% Tungsten with the same weight down to 0.001g, so you can feel the quality of the barrels.
Comes with the popular size 260 shaft, Strato original flight (SPECIAL FORCES2) and LipPoint.
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
CONDOR
AXE G.T.Monster2 Tomoya Goto Model Small Short Clear BrownJPY 1,879 ( USD 11.95 )
-
CONDOR
AXE Tomoya Goto Model G.T.Monster 3 Standard Medium GreenJPY 1,879 ( USD 11.95 )
-
CONDOR
AXE Tomoya Goto Model G.T.Monster 3 Standard Long GreenJPY 1,879 ( USD 11.95 )
-
【L-Flight】】PRO ALC Kaoru Shimakawa Model ver.1 Shape MIX JPY 990 ( USD 6.29 )