Darts / 【CANIS MAJER DARTS】M48X
( 1 )
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | CANIS MAJOR DARTS |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 40.0mm |
| Weight (barrel Only) | 16.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 159.59 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/2 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
Model used by professional Yoshihisa Baba and Kazuhito Nagao.
From the taper of the micro cut to the calculated earl lobe
Set the groove width in stages, achieving exquisite release!
Symmetrical balance design minimizes the stability of flight and release Smith by swinging.
It is a feedback model that received rave reviews from the prototype.
Material: 90% Tungsten
Weight:16.5g
Overall Length:40.0mm
Maximum Diameter:7.4mm
Center of Gravity:Center
Type:2BA
Japan Review
4.00
1 Reviews
|
|
0 |
|
|
1 |
|
|
0 |
|
|
0 |
|
|
0 |
2015-07-23
I would recommend this to anyone who is an easy push type of thrower.
The designer of this barrel himself raved about it, so I tried throwing it, and the more you use it, the more comfortable it becomes in your hand.
The only drawback is that it is easy to throw and easy to put your fingers on the grip position, which makes it extra easy to feel the tension in tense situations such as competitions.
It is a good barrel, but for those who are prone to nervousness, it may have one advantage and one disadvantage.
2 people found this helpful
Yoshihisa Baba Model Items
-
COSMODARTS
DISCOVERY LABEL Yoshihisa Baba v1.1 Yoshihisa Baba Model SteelJPY 13,200 ( USD 82.70 )
-
COSMODARTS
Yoshihisa Baba v4 Yoshihisa Baba model 2BAJPY 17,600 ( USD 110.27 )
-
Fit Flight AIR
Yoshihisa Baba Model shape clearJPY 970 ( USD 6.07 )
-
COSMODARTS
Yoshihisa Baba v5 Yoshihisa Baba Model 2BAJPY 17,600 ( USD 110.27 )
-
Fit Flight Air
Yoshihisa BABA Model ver.2 Shape ClearJPY 970 ( USD 6.07 )
-
COSMODARTS
Bliss3 Yoshihisa Baba model 2BAJPY 17,600 ( USD 110.27 )
DARTS Ranking
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.25 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.27 )
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.70 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.59 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.40 )
-
TRiNiDAD×SANGREAL
Valz S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 15,800 ( USD 99.00 )