Darts / 【ULTIMA DARTS】VANQUISH EXCORE
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | ULTIMA DARTS |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Wing Cut , Mulch Cut |
| Length | 43.0mm |
| Weight (barrel Only) | 17.5g |
| Standard | 4BA |
| Maximum Diameter | 6.8mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
A model designed by Ultima Darts player Masataka Sato.
At first glance, it looks like a straight type, but the center of the barrel is slightly thickened to make it easier to push out.
The wing cut and ring cut at the back of the barrel provide a perfect grip and a smooth release.
The weight is 17.5g. The weight is 17.5g, making it a model that feels solid and heavy.
Barrel Specifications
Material: TUNGSTEN90
Total length: 43.0mm Length:43.0mm
Maximum Diameter:6.8mm
Weight:17.5g
Masataka Sato Model Items
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
TARGET
PYRO GENERATION 11 MITSUMASA HOSHINO MODEL 2BA S-DARTS Limited Edition 210475JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
CAMEO
GARMENT VINTAGE LIGHT MISTJPY 5,478 ( USD 34.84 )
-
FLAGS
Hooded Sweat Shirt Black XLJPY 7,900 ( USD 50.25 )
-
TARGET
COOL PLAY SHIRT RVB Raymond van Barneveld 2017 4XLJPY 8,148 ( USD 51.84 )
-
Zaoral
Recovery Silver Necklace ouroborosJPY 25,300 ( USD 160.97 )
-
GSD
GSD LOGO T ONATSU color white LJPY 3,500 ( USD 22.26 )