Darts / 【RED DRAGON】Peter Wright Snakebite PL15 STEEL 24g
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | RED DRAGON |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Mulch Cut |
| Length | 50.8mm |
| Weight (barrel Only) | 24.0g |
| Maximum Diameter | 7.0mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 159.59 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/2 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
JAPAN DARTS MASTERS 2015 Second place!
"Snakebite" Peter Wright desires the perfect dart and demands a subtle and precise design.
It's not just about the barrel, it's about the shaft, the flights and the points.
The latest version of the "Snakebite" PL15 is a development of the "Snakebite2", which was used as the runner-up at the PDC World Championship 2014.
In order to add more 20 triples, the tip has been narrowed and the weight has been slightly reduced to increase the grouping ability.
The fine shark cut also increases the stability of the grip.
Designed to be perfectly balanced with the included "Snakebite" flight and shaft.
Available in 22g, 24g and 26g! You can enjoy the "Snakebite".
Specifications
Material: 90% Tungsten
Length: 50.8mm
Maximum diameter:7.0mm
Weight:24g(including point)
Center of Gravity: Center
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Peter Wright Model Items
-
RED DRAGON
Snakebite Peter Wright model DOUBLE WORLD CHAMPION SPECIAL EDITION GOLD PLUS Steel 22g 2413JPY 13,300 ( USD 83.33 )
-
RED DRAGON
Peter Wright Snakebite PL15 STEEL 22gJPY 9,981 ( USD 62.53 )
-
RED DRAGON
Snakebite Peter Wright model DOUBLE WORLD CHAMPION SPECIAL EDITION Steel 20g 2408JPY 13,300 ( USD 83.33 )
-
RED DRAGON
Snakebite Peter Wright model DOUBLE WORLD CHAMPION SPECIAL EDITION Steel 24g 2410JPY 13,300 ( USD 83.33 )
-
RED DRAGON
Peter Wright Snakebite Black Strike 26gJPY 13,750 ( USD 86.15 )
-
RED DRAGON
Peter Wright Snakebite Euro 11 Element 18g SoftJPY 15,277 ( USD 95.72 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.70 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.27 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.59 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.25 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.40 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.58 )