Darts / 【RED DRAGON】Snakebite Peter Wright model DOUBLE WORLD CHAMPION SPECIAL EDITION Steel 24g 2410
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | RED DRAGON |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut |
| Length | 54.6mm |
| Weight (barrel Only) | 24.0g |
| Maximum Diameter | 6.6mm |
Expected at JPY 159.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/23 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
Peter "Snakebite" Wright's lifelong journey culminated in his second world championship title.
At his request, a stunning black diamond coated edition is now available as a commemorative model.
■Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 54.6mm
Maximum diameter: 6.6mm
Barrel weight: 24.0g
Standard: Hard
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Peter Wright Model Items
-
RED DRAGON
Snakebite Peter Wright model DOUBLE WORLD CHAMPION SPECIAL EDITION Steel 22g 2409JPY 13,300 ( USD 83.27 )
-
RED DRAGON
Peter Wright Snakebite Melbourne Masters Edition 22gJPY 16,500 ( USD 103.31 )
-
RED DRAGON
Peter Wright Snakebite Black Strike 24gJPY 13,750 ( USD 86.08 )
-
RED DRAGON
Snakebite Peter Wright model DOUBLE WORLD CHAMPION SPECIAL EDITION GOLD PLUS Steel 20g 2412JPY 13,300 ( USD 83.27 )
-
RED DRAGON
Peter Wright Snakebite Vyper 2BA 22gJPY 13,750 ( USD 86.08 )
-
RED DRAGON
Peter Wright Snakebite Black Strike 2BA 22gJPY 13,750 ( USD 86.08 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.41 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.52 )
-
TARGET
JAPAN CONSTRUCTORS CHAMPION 2025 RISING SUN GEN10 HARUKI MURAMATSU MODEL 210821JPY 29,800 ( USD 186.58 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.25 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.55 )
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.64 )