Darts / 【DMC】Raven STEEL 23g
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | DMC |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Shark Cut , Wing Cut , Mulch Cut |
| Length | 45.5mm |
| Weight (barrel Only) | 23.0g |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
The DMC Steel Tip Series was developed with the concept of keeping the same feel as the Soft Tip Series without changing the outline as much as possible.
It was developed based on the concept of being able to retain the same feeling of grip.
All original and produced in Japan. Our dedication to precision has been passed down to the Steel Tip Series.
Specifications
Material: 90% tungsten
Weight:23g
Overall length:45.5mm
Maximum Diameter:7.4mm
Standard:Hard
Details in the case
Barrel x 3
Nylon Shaft x 3
Spin Shaft x 3
Flight x 3
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
CAMEO
PORTABLE COIN CASE WORK LIGHT MISTJPY 1,628 ( USD 10.35 )
-
TARGET
CARRERA AZZURRI CORTEX CX4 STEEL 22g 101661JPY 15,074 ( USD 95.90 )
-
L-Flight
PRO Overseas Challenge Player Support Shape MIXJPY 980 ( USD 6.22 )
-
Zaoral
Recovery α band Green/Silver 17JPY 11,000 ( USD 69.98 )
-
FLAGS
T-Shirts Standard White SJPY 3,900 ( USD 24.81 )
-
LARO
lrs1272 ClearJPY 611 ( USD 3.88 )