Darts / 【DYNASTY】KATANA MEITOU MURASAME2 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | DYNASTY |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Shark Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 45.0mm |
| Weight (barrel Only) | 17.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.0mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.61 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/12 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
A sword with exceptional rotation performance.
The imposing gripping area reminiscent of the handle of a sword is composed of a rectangular cut.
The rectangular cut eliminates irregular hooks, and has the characteristic of dispersing the force well-balanced on the contact surface.
It flexibly responds to shifts in grip position and provides a constant gripping sensation.
In addition, it should be noted that it is suitable for rotation.
Due to the sharp edge that hangs on the fingers all around, it is very easy to rotate, and also has a perfect rotation performance.
The sharp spinning flight that cuts through the air and twists through the target is nothing short of breathtaking.
The included flight comes with pre-drilled holes for the shell lock.
Specifications
Material : 90% Tungsten
Length : 45.0mm
Maximum Diameter: 7.0mm
Weight : 17.5g (barrel only)
Set Contents
Shaft : L-SHAFT Slim Lock
Tip : LIP POINT Flight : Dee.flight with Katana logo
Accessories : SHELL LOCK
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.72 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.66 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.33 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 109.76 )
-
SANGREAL
Walkure Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition SteelJPY 24,200 ( USD 153.53 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 118.64 )


