Darts / 【King’s JAPAN】Premium Edition Oriens Shogo Yokumoto model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | King's JAPAN |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Steer cut( Step cut ) , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 40.5mm |
| Weight (barrel Only) | 16.7g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.0mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
Oriens Premium Edition
This model is made of 95% tungsten, a new material.
It is made in Japan by our company.
Oriens(Oriens)
The signature model of Shogo Yukamoto!
The grip part adopts a thin W ring on the outline formed by the compound taper and R
Here is his commitment to keep the ground surface without spoiling the shape of the outline.
Directly in the hand, please experience the flight.
Specifications
Maximum diameter:7.0mm
Total length:40.5mm
Weight:16.7g(Barrel only)
Balance Center
Tungsten 95% domestic material
Shogo Yokumoto Model Items
-
King's JAPAN
OriensJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
Fit Flight
fif0413 TeardropJPY 712 ( USD 4.48 )
-
King's JAPAN
Second Edition90 Oriens No.5JPY 10,165 ( USD 64.04 )
-
King’s JAPAN
Transfix OriensII No.5JPY 38,500 ( USD 242.57 )
-
King’s JAPAN
Second Edition90 Oriens2 No.5JPY 13,000 ( USD 81.90 )
-
COSMODARTS
Shogo YOKUMOTO v2 Shogo Yokumoto Model 2BAJPY 17,600 ( USD 110.89 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )