Darts / 【Joker Driver】-ZERO- J/P2 Center
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | JOKER DRIVER |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 38.5mm |
| Weight (barrel Only) | 16.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.0mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 159.80 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/26 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
~The unknown dimension
By combining many innovative technologies, overturning the concept of conventional barrels, and even revolutionizing the way we express ourselves.
The Zero-Zero Player Model is a darts barrel that has revolutionized the way darts are made.
When you hold this barrel in your hand, you will be amazed at its incredible power.
And you will step into a new dimension, free from the limitations of the past.
The highest quality materials and processing suppress the deterioration of the barrel.
It is the best choice for those who buy several sets of barrels per year as the barrels become fossil like, rusty, green rust etc.
ZERO-ZERO-J/P2
Simple in JOKER COLOR
JOKER color in a simple outline that can be used by any user.
The cut is adopted 2TYPE with shallow design.
It is designed and arranged to assist smooth release.
More than half of the barrel has a cut in it.
The length of the main cut part at the back is 19.53mm.
Specifications
Material:Tungsten (W95)
Length: 38.5mm
Weight: 16.5g
MaxDia:7.0mm
FULL MADE IN JAPAN
The package, printing, and specifications of accessories are subject to change without notice.
The color of the product may differ slightly from the picture depending on how it looks.
Please acknowledge it beforehand.
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Rainbow 2BA 20gJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Pink Gold 2BA 20g S-DARTS Limited EditionJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.24 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 20gJPY 19,800 ( USD 123.90 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 18gJPY 19,800 ( USD 123.90 )