Darts / 【King’s JAPAN】Premium Edition VeritasIII
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | King's JAPAN |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Triple ring cut , Multifaceted Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 42.0mm |
| Weight (barrel Only) | 17.2g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.25mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.61 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/12 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Veritas3 Premium Edition
This model is made of new material tungsten 95%.
It is made in Japan by our own production.
The Mari Mayonna model has already been introduced in JAPAN this year.
We have done various things such as adjusting the maximum diameter and weight!
From this time, we have placed a dodecagon in the front shape to maintain a sense of stability when setting up!
We made a composition with durable ring cut.
It is a model that achieves both a sense of stability when gripping and a good release!
Specifications
Maximum diameter:7.25mm
Overall length: 42.0mm
Weight:17.2g(Barrel only)
Balance Center
Tungsten 95% domestic material
Mari Saotome Model Items
-
King’s JAPAN
Second Edition90 Veritas4 Mari Saotome ModelJPY 15,299 ( USD 97.06 )
-
King’s JAPAN
Premium Edition VeritasII Mari Saotome modelJPY 25,500 ( USD 161.78 )
-
L-Flight
flf1821 KiteJPY 764 ( USD 4.84 )
-
King’s JAPAN
Premium Edition VeritasIIIJPY 25,500 ( USD 161.78 )
-
King's JAPAN
Second Edition90 Veritas2 No.5JPY 13,000 ( USD 82.47 )
-
Flight-L
Mari Saotome Model ver.3 WhiteJPY 880 ( USD 5.57 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.72 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.66 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.33 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 109.76 )
-
SANGREAL
Walkure Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition SteelJPY 24,200 ( USD 153.53 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 118.64 )