Darts / 【King’s JAPAN】Second Edition90 Oriens III Yokumoto Shogo Model
( 1 )
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | King's JAPAN |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Steer cut( Step cut ) , Spiral Cut , Mulch Cut |
| Length | 40.5mm |
| Weight (barrel Only) | 17.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.025mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
Oriens III
The third model of Shogo Yukamoto
The Oriens III is the result of testing every 0.1g unit to make it not too heavy and not too light.
The shape is based on Oriens2, and the maximum diameter is extended to add weight.
We adopted a combination of ring cut and spiral cut to make the front stable.
There is a slight difference in the color of the coating depending on the product.
Specifications
Material: 90% tungsten
Total length:40.5mm
Maximum diameter:7.025mm
Weight:17.5g
Center of Gravity:Center
Japan Review
5.00
1 Reviews
|
|
1 |
|
|
0 |
|
|
0 |
|
|
0 |
|
|
0 |
2017-11-20
It feels so good to throw. Stern! The ball flew like it was stretching to the target. It was as if it had a will.
24 people found this helpful
Shogo Yokumoto Model Items
-
King's JAPAN
OriensJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
Fit Flight
fif0413 TeardropJPY 712 ( USD 4.48 )
-
King's JAPAN
Second Edition90 Oriens No.5JPY 10,165 ( USD 64.04 )
-
King’s JAPAN
Transfix OriensII No.5JPY 38,500 ( USD 242.57 )
-
King’s JAPAN
Second Edition90 Oriens2 No.5JPY 13,000 ( USD 81.90 )
-
COSMODARTS
Shogo YOKUMOTO v2 Shogo Yokumoto Model 2BAJPY 17,600 ( USD 110.89 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )