Darts / 【TARGET】PYRO BLAZING SHADOW 80 Mitsumasa Hoshino Model
( 1 )
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TARGET |
| Materials | Tungsten 80% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Micro Cut , delta cut , Mulch Cut |
| Length | 39.5mm |
| Weight (barrel Only) | 17.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.8mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
TARGET x Mitsumasa Hoshino
80% Tungsten Signature Model
Entry model of "PYRO BLAZING SHADOW" released in September 2017.
Focusing on reproducing the feeling of the 90% model, the outline has been meticulously redesigned.
In the wide grip area, a composite groove is placed that is directly appropriated from the deformed delta cut.
The high quality entry model for the new PYRO series is now complete.
PYRO BLAZING SHADOW80
Material: 80% Tungsten
Length: 39.5mm
Maximum Diameter:7.8mm
Barrel Weight:17.0g
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Japan Review
5.00
1 Reviews
|
|
1 |
|
|
0 |
|
|
0 |
|
|
0 |
|
|
0 |
2019-05-02
It's like I wanted a Torpedo type for some reason, so I bought it, and I hit the jackpot.
Anyway, it is easy to release.
I bought it because it was affordable in the midst of a growth problem, and the balance and cut are good.
If you are going to buy expensive ones, this one is a better value.
4 people found this helpful
Mitsumasa Hoshino Model Items
-
TARGET
PYRO GENERATION 10 MAX MITSUMASA HOSHINO MODEL 2BA 210426JPY 17,800 ( USD 113.25 )
-
Portrait in Darts
piv1001JPY 6,090 ( USD 38.75 )
-
8FLIGHT
Mitsumasa Hoshino model Doric Shaft clear matt 32mmJPY 880 ( USD 5.59 )
-
TARGET
PYRO GENERATION 11 MAX MITSUMASA HOSHINO MODEL 2BA 210800JPY 24,800 ( USD 157.79 )
-
TARGET
PYRO GENERATION 11 MITSUMASA HOSHINO MODEL SWISS POINT 24g 190588JPY 24,800 ( USD 157.79 )
-
TARGET
TEAM PRO MITSUMASA HOSHINO BRASS 12BA 17g 180054JPY 3,199 ( USD 20.35 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )