Darts / 【Harrows】VERIDIAN 90% STEEL 22gR
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | Harrows |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Mulch Cut |
| Length | 50.0mm |
| Weight (barrel Only) | 22.0g |
| Maximum Diameter | 6.7mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
The most unique feature of the Viridian is that it is designed to incorporate 5 different grip sections throughout the barrel to accommodate any grip.
Although the barrel is straight, the rear section is gently tapered to allow for grip between the barrel and shaft without resistance.
Black titanium coating and green coating for forward and backward grip guides
Finished to match barrel match weight +/- 0.05 grams.
Comes with Super Grip Fusion Shaft and Prime Flight.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Length:50.0mm
Maximum Diameter:6.7mm
Barrel weight:22.0g
Barrel match weight: ±0.05g
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
TIGA
Supernova Ryusei Azemoto Model 2BAJPY 12,100 ( USD 76.98 )
-
L-Flight
flf0011 Standard WhiteJPY 1,340 ( USD 8.52 )
-
L-Flight
flf2333 SmallJPY 850 ( USD 5.40 )
-
L-Flight
flf0031 Teardrop WhiteJPY 1,340 ( USD 8.52 )
-
SOFT DARTS BIBLE vol.1 JPY 1,027 ( USD 6.53 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE GLADIATOR(Osaki Hirokazu model)JPY 9,799 ( USD 62.34 )