Darts / 【BULL'S】Max Hopp Maximiser 2.0 95% Max95 steel 22g
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | Bulls(Netherlands) |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , delta cut , Mulch Cut |
| Length | 53.0mm |
| Weight (barrel Only) | 22.0g |
| Maximum Diameter | 6.2mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
Max Hopp Maximiser 2.0 GDO version 90%.
Max Hopp won the 2018 German Darts Open beating Peter Wright, Joe Cullen,
Max Hopp, who defeated Peter Wright, Joe Cullen, Rob Cross and Michael Smith to win the German Darts Open, is now available in a Gen2 model!
The Gen2 is a straight dart with two different cuts engraved all over the barrel.
Max "Maximiser" Hopp is a young darts player born in 1996.
2011-2012 BDO and PDC since 2012!
He has won the World Championship, Grand Slam, UK-Open and many other tournaments.
He also participated in soft tip tournaments, so he has many fans in Japan.
90% Max Hopp Gen.2 - 22g
Specifications
Material:90% Tungsten
Length:53.0mm
Max Diameter:6.20mm
Barrel Weight:22g
Standard:Hard
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Signature Flight x 3 (1 set)
Bulls Nylon Shaft x 3 (1 set)
Slim case
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
CONDOR
AXE G.T.Monster2 Tomoya Goto Model Standard Short Neon YellowJPY 1,879 ( USD 11.95 )
-
Strato
HYDRA 2JPY 9,460 ( USD 60.19 )
-
DMC
Paul Lim 2BA 18g BronzeJPY 15,714 ( USD 99.99 )
-
L-style×MONSTER
Lippoint No.5 Black 50pcsJPY 611 ( USD 3.88 )
-
Strato
3RD EYEJPY 9,460 ( USD 60.19 )
-
TRiNiDAD
Valero CRYSTALJPY 10,186 ( USD 64.81 )