Darts / 【TRIPLEIGHT】GERODI Taichi Tabuchi Model No.5
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRIPLEIGHT |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , delta cut , Wave cut ( Scalloped cut,Ripple cut ) , Mulch Cut |
| Length | 43.5mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | NO.5 |
| Maximum Diameter | 7.0mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The long 43.5mm barrel was designed to have the unique arrow pressure of a long barrel.
The main cut is designed to be durable so that it can be used for a long time.
The large ripple cut on the back of the barrel is not overpowering, and the thicker diameter and tapered angle make it easier to throw than you would think, even for those who grip the back of the barrel.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Overall length: 43.5mm
Maximum Diameter:7.0mm
Barrel Weight:18.0g
Standard:No.5
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Dee. flight with TRIPLEIGHT logo x 3 (1 set)
LARO Shaft x 3 (1 set)
Premium Lippoint No.5 tip x 3 (1 set)
Taichi Tabuchi Model Items
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.10 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.79 )