Darts / 【Harrows】TORNADO 2 Shingo Enomata Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | Harrows |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Micro Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 44.0mm |
| Weight (barrel Only) | 19.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.2mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 159.04 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/19 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
The "Front Grip Revolution" is the most distinctive feature of the new Harrows TORNADO 2, the Linkwheel cut at the front of the barrel.
For Shingo Enomata, the middle finger at the front of the barrel plays an important role in eliminating the left-right play of the thumb and forefinger in the main grip.
At the same time, we have thoroughly pursued the benefits that the middle finger brings as a result of pursuing good release.
The main grip at the rear features a ring cut and micro cut, and the coating is Harrows' first metallic purple.
We want you to feel the unity of the fingertip grip and the benefits of the middle finger.
Specifications
Material: 90% tungsten
Length:44.0mm
Maximum diameter:7.2mm
Barrel Weight:19.5g
Standard:2BA
Barrel Match Weight:±0.05g
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 6 (2 sets)
Shingo Enomata Model Items
-
SHADE
PLAYER Face Towel Shingo EnomataJPY 3,000 ( USD 18.86 )
-
SHADE
Tornade T-shirts Shingo Enomata Model Black MJPY 3,899 ( USD 24.50 )
-
L-Flight
PRO Shingo Enomata Model ver.2 Standard WhiteJPY 880 ( USD 5.53 )
-
Harrows
THE TORNADO Shingo Enomata ModelJPY 13,200 ( USD 82.99 )
-
SHADE
Shingo Enomata COLLABORATION T-SHIRT 2023 White XLJPY 4,000 ( USD 25.14 )
-
SHADE
Tornade T-shirts Shingo Enomata Model Black XSJPY 3,899 ( USD 24.50 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.91 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.77 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.82 )
-
COSMODARTS
DISCOVERY LABEL Daisuke Akamatsu Model 2BAJPY 9,900 ( USD 62.23 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.66 )
-
S4
Zeus IV Re:Black LimitedJPY 17,600 ( USD 110.66 )