Darts / 【Harrows】TORNADO 2 80% Shingo Enomata Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | Harrows |
| Materials | Tungsten 80% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Micro Cut , Mulch Cut |
| Length | 45.0mm |
| Weight (barrel Only) | 19.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 159.04 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/19 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
The entry model of Shingo Enomata's signature model, TORNADO 2.
The barrel is made with 80% tungsten for easy handling.
Based on the "SARU KING 2", the coating and processing have been reviewed to achieve an affordable price.
Specifications
Material: 80% Tungsten
Length:45.0mm
Maximum diameter:7.4mm
Barrel Weight:19.5g
Standard:2BA
Barrel Match Weight:±0.05g
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 6 (2 sets)
Shingo Enomata Model Items
-
SHADE
PLAYER Face Towel Shingo EnomataJPY 3,000 ( USD 18.86 )
-
SHADE
Tornade T-shirts Shingo Enomata Model Black MJPY 3,899 ( USD 24.50 )
-
L-Flight
PRO Shingo Enomata Model ver.2 Standard WhiteJPY 880 ( USD 5.53 )
-
Harrows
THE TORNADO Shingo Enomata ModelJPY 13,200 ( USD 82.99 )
-
SHADE
Shingo Enomata COLLABORATION T-SHIRT 2023 White XLJPY 4,000 ( USD 25.14 )
-
SHADE
Tornade T-shirts Shingo Enomata Model Black XSJPY 3,899 ( USD 24.50 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.91 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.77 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.82 )
-
COSMODARTS
DISCOVERY LABEL Daisuke Akamatsu Model 2BAJPY 9,900 ( USD 62.23 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.66 )
-
S4
Zeus IV Re:Black LimitedJPY 17,600 ( USD 110.66 )