Darts / 【XQ MAX DARTS】Michael van Gerwen Mighty Generation III Tungsten steel 25g
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | XQ Max Darts |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Micro Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 50.0mm |
| Weight (barrel Only) | 25.0g |
| Maximum Diameter | 6.8mm |
Expected at JPY 158.91 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/20 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
This is the signature darts barrel of World Champion Michel Van Gerwen.
The Mighty Generation III is the third in a series of Michael Van Gerwen's most radical designs.
Based on the original used by MvG, the barrel has a gentle taper and has a compound vertical cut and micro cut added to the ring cut for precise grip control.
Experience the world of MvG with a difference from the original MvG.
[Michael Van Gerwen]
Born April 25, 1989 in the Netherlands.
Started playing darts at the age of 13.
At the age of 24, he became the youngest player to win the PDC World Championship.
Specifications
Material:90% Tungsten
Length:50.0mm
Maximum diameter:6.8mm
Barrel Weight:25g
Standard:Hard
According to S-Darts
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
MvG Model Items
-
Winmau
Michel Van Gerwen model Authentic steel 23g 1443-23JPY 11,550 ( USD 72.67 )
-
Winmau
Michel Van Gerwen model Authentic steel 24g 1443-24JPY 11,550 ( USD 72.67 )
-
Winmau
Michel Van Gerwen model Absolute 2BA 20g 2431-20JPY 14,850 ( USD 93.44 )
-
Winmau
Michel Van Gerwen model Aspire steel 21g 1444-21JPY 8,910 ( USD 56.06 )
-
Winmau
Michel Van Gerwen model Aspire steel 26g 1444-26JPY 8,910 ( USD 56.06 )
-
Winmau
Michel Van Gerwen model Authentic steel 26g 1443-26JPY 11,550 ( USD 72.67 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.98 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.86 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.91 )
-
COSMODARTS
DISCOVERY LABEL Daisuke Akamatsu Model 2BAJPY 9,900 ( USD 62.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.74 )
-
S4
Zeus IV Re:Black LimitedJPY 17,600 ( USD 110.74 )