Darts / 【Joker Driver】CRYSTAL WARRIOR INSPIRE
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | JOKER DRIVER |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Micro Cut , Multifaceted Cut , Mulch Cut |
| Length | 39.5mm |
| Weight (barrel Only) | 17.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.6mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
The INSPIRE series is made by the same craftsmen who finished the ZERO, with the same beauty and texture as the ZERO.
The material of the barrel itself and the processing factory are different from ZERO.
The 9-sided polygonal (nanogonal) barrel was adopted for the grip for the first time.
Four different cuts are designed to be shallow for a great release feel.
Despite the shallow cuts, the synergistic effect of the polygons covers the feeling of "weak cuts" and "slipping".
The JOKERDRIVER's barrel shape outline is also very attractive as it has won many battles and left many achievements.
The logo is thinner than normal products.
The factory and tungsten itself is different from ZERO and NEXUS line. Please understand beforehand.
Barrel logo printing, package color and specifications, and accessories are subject to change without notice. Stickers are not included.
The color of the product may differ slightly from the picture due to the environment and the way it looks.
Please understand beforehand.
Specifications
Material: 95% Tungsten
Length:39.5mm
Maximum diameter:7.6mm
Barrel Weight:17.5g
Standard:2BA
MADE IN JAPAN
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Zero -ZERO- Flight x3 (1 set)
Zero -ZERO- Shaft x3 (1 set)
Tips x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
JOKER DRIVER
零-ZERO-ALL COLOR SHAFT CLEAR(White Ravel) YELLOW 41.5mmJPY 660 ( USD 4.19 )
-
TARGET
RVB BRASS Raymond van Barneveld STEEL 22g 100111JPY 2,200 ( USD 13.99 )
-
oua0502 JPY 998 ( USD 6.34 )
-
TARGET
BLACK MARQUE RENEGADE 4.0 Jun Kawashima Model SWISS POINT 25g 190580JPY 19,800 ( USD 125.98 )
-
Hyper electra
O_hana Momoka Makino ModelJPY 15,000 ( USD 95.44 )
-
L-Flight
flf3420 ShapeJPY 906 ( USD 5.76 )