Darts / 【MIRARCH】Bahamut ZERO Type1 Torpedo Toyokazu Shibata Model 19.8g
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | mirrored edge |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Multifaceted Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 43.0mm |
| Weight (barrel Only) | 19.8g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.6mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
The Bahamut ZERO Type1 Torpedo is a silver color model with the same specifications and a new lightweight model weighing 19.8 g. The semi-front center-of-gravity torpedo model has an 11-square ring cut for easy rotation and finger release.
This semi-frontal center of gravity torpedo model has an 11-square ring cut to make it easier to rotate and feel the finger release.
Toyokazu Shibata has long been a fan of this supreme polygonal torpedo, which has a thicker outline for a smooth release.
The name of the barrel was chosen by Shibata himself.
The name "Bahamut" is based on the image of a dragon god who rules over all monsters.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 43.0mm
Maximum diameter: 7.6mm
Barrel weight: 19.8g
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Toyokazu Shibata Model Items
-
JOKER DRIVER
EXTREME TOM CAT No.5JPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
ULTIMA DARTS
RAGNAROK Toyokazu Shibata Model 2BA 18.5gJPY 13,750 ( USD 87.48 )
-
L-Flight
PRO Toyokazu Shibata Model ver.2 teardrop MIXJPY 990 ( USD 6.29 )
-
JOKER DRIVER
EXTREME APEX Toyokazu Shibata Model SteelJPY 22,000 ( USD 139.97 )
-
MIRARCH
Bahamut ZERO Type1 Torpedo Toyokazu Shibata Model 19.8gJPY 13,800 ( USD 87.80 )
-
L-Flight
PRO Toyokazu Shibata Model ver.2 shape MIXJPY 990 ( USD 6.29 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )