Darts / 【DMC】Draken Scott Kirchner W90%
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | DMC |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Micro Cut , Mulch Cut |
| Length | 47.0mm |
| Weight (barrel Only) | 16.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.4mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
The DMC International model, which is sold only overseas, is now available in Japan.
The International Model is a line that has been able to offer a more affordable price by moving the production from Japan to Taiwan.
The Draken was produced based on Scott Kirchner's opinion.
The Draken is a model that even those who are not used to straight barrels can throw with ease.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Length:47.0mm
Maximum Diameter:6.4mm
Barrel Weight:16.5g
Standard:2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
MISSION DARTS MISSION Alimix Spin SHAFT Silver Tweenie JPY 500 ( USD 3.17 )
-
JOKERDRIVER
-ZERO- St6 CenterJPY 79,200 ( USD 503.94 )
-
L-Flight
PRO Toyokazu Shibata Model ver.2 shape MIXJPY 990 ( USD 6.29 )
-
TARGET
PYRO GENERATION 11 MITSUMASA HOSHINO MODEL 2BA S-DARTS Limited Edition 210475JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
CAMEO
GARMENT VINTAGE LIGHT MISTJPY 5,478 ( USD 34.84 )
-
FLAGS
Hooded Sweat Shirt Black XLJPY 7,900 ( USD 50.25 )