Darts / 【TRIPLEIGHT】ASTRA"DRAGOON II" Ryuki Morikubo Model steel
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRIPLEIGHT |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Micro Cut , Spiral Cut , Mulch Cut |
| Length | 52.0mm |
| Weight (barrel Only) | 22.5g |
| Maximum Diameter | 6.6mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 158.78 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/1 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Progress of the popular DRAGOON towards the next stage!
The ring cut was adopted to the front and rear of the barrel, and a precise auxiliary cut was added to create a more stable grip and release.
DRAGOON is known for its dragon tail cut. Naturally also adopted in this work. It plays an important role in the functional width is enhanced more widely.
In addition, the most front, middle and last part of the micro-cut is super delicate, and became the finish without any compromise.
The overall length, maximum diameter, weight and center of gravity have been fine-tuned to suit the characteristics of the 2BA, NO.5 and STEEL.
The result is a straight barrel that is not too thin and not too heavy.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Overall Length: 52.0mm
Maximum Diameter:6.6mm
Barrel Weight:22.5g
Standard:Hard
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight with TRIPLEIGHT logo x3 (1 set)
LARO Shaft x 3 (1 set)
Ryuki Morikubo Model Items
-
ASTRA DARTS
DARTS DRAGOON PW RYUKI MORIKUBO MODEL 2BA 17.5gJPY 16,800 ( USD 105.79 )
-
L-Flight×DYNASTY
PRO RYUKI ver.2 Ryuki Morikubo Model Shape KAMI PurpleJPY 950 ( USD 5.98 )
-
ASTRA DARTS
DRAGOON3.5 SOL Ryuki Morikubo Model SteelJPY 15,800 ( USD 99.50 )
-
ASTRA DARTS
DRAGOON4 Ryuki Morikubo Model No.5JPY 15,800 ( USD 99.50 )
-
ASTRA DARTS
DRAGOON3 Ryuki Morikubo Model SteelJPY 14,800 ( USD 93.20 )
-
ASTRA DARTS
DRAGOON3 Ryuki Morikubo Model No.5JPY 14,800 ( USD 93.20 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.83 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.05 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.77 )