Darts / 【JOKER DRIVER】EXTREME DEFIANT 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | JOKER DRIVER |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 39.5mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
~Staying in my own style
Many times trial and error to the smallest value
The outline of the JOKERDRIVER is the result of repeated trial and error and fine tuning.
Especially the outline from the depression in the center of the barrel to the shaft.
The taper, radius, and straight part were all carefully selected and combined.
The two types of simple ring cuts are arranged in a way that allows for a smooth release.
Two types of simple ring cuts are designed to be very easy to handle without any habits to achieve a smooth release including the way they are placed.
The result is a barrel that is a true reflection of the Joker Driver lineage.
The length of the cut portion is 20mm.
Specifications
Material: 95% Tungsten
Length:39.5mm
Maximum diameter:7.4mm
Barrel Weight:18g
Center of Gravity:Center
Standard:2BA
The color of the package and the specifications of the accessories are subject to change without notice.
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Zero - ZERO - Flight x 3 (1 set)
Zero -ZERO- Shaft x 3 (1 set)
Tips x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
GSD
Natsumi Iwata Collaboration T-shirt with pockets black LJPY 4,000 ( USD 25.45 )
-
DMC
BATRAS bts Hawk "Masaki" Parts W REAR 18.6sJPY 7,700 ( USD 48.99 )
-
DARTSLIVE
DARTSLIVE PLAYER GOODS Second edition Akito Yamagata setJPY 3,980 ( USD 25.32 )
-
Darts Studio Macau
Saori Miyamoto Model T-SHIRT MJPY 3,800 ( USD 24.17 )
-
DMC
Hawk Masaki2 SP silver Masaki Oshiro ModelJPY 35,200 ( USD 223.97 )
-
Harrows
CHIZZY SERIES 3 DAVE CHISNALL Model 2BA 18gJPY 24,200 ( USD 153.97 )