Darts / 【TRiNiDAD】PRO Gonzalez Type3 Teppei Nishi Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Shark Cut , Wing Cut , Micro Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 42.0mm |
| Weight (barrel Only) | 20.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
| Center Of Gravity | Rear |
Expected at JPY 158.78 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/1 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
The Type3 is a fusion of the Type1 and Type2.
The Type 3 is the result of a fusion of the Type 1 and Type 2 models, with a dramatically improved grip stability and control.
A dot cut was added to the main grip to prevent the grip from shifting.
A wing cut was placed in the center of the barrel. The wing cut is placed in the center of the barrel to assist the forefinger when gripping.
The micro shark cut and the vertical cut are placed in front of the barrel to prevent the finger from shifting and to provide a more stable grip.
And the big difference from the past is the taper of the grip part.
This taper was changed to be shorter. The power is transmitted to the barrel more efficiently with pinpoint accuracy, and by making it heavier and longer, the straightness is increased and the controllability is dramatically improved.
The Type3 combines the best parts of the Type1 and Type2 and evolves the performance of the Gonzalez.
Specifications
Material:90% Tungsten
Length:42.0mm
Maximum diameter:7.4mm
Barrel Weight:20.0g
Center of Gravity:Semi-Rear
Standard:2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
The color and size of the included flights and tips may vary from the photo.
Teppei Nishi Model Items
-
CONDOR
AXE 120 Death or Practice Teppei Nishi Model Small Short BlackJPY 1,879 ( USD 11.83 )
-
TRiNiDAD
GONZALEZ TYPE6 Teppei Nishi Model SteelJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
TRiNiDAD
THE ROYAL 2024 COTTO2JPY 14,800 ( USD 93.20 )
-
TRiNiDAD
PRO Gonzalez Type3 Teppei Nishi Model steelJPY 11,000 ( USD 69.27 )
-
TRiNiDAD
PRO GONZALEZ TYPE4 Teppei Nishi Model SteelJPY 11,999 ( USD 75.57 )
-
TRiNiDAD
PRO GONZALEZ TYPE4 Teppei Nishi Model 2BAJPY 11,999 ( USD 75.57 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.83 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.05 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.77 )