Darts / 【TRiNiDAD】GONZALEZ TYPE6 Teppei Nishi Model Steel
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 47.0mm |
| Weight (barrel Only) | 23.0g |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 157.61 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/12 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
By extending the barrel length by 5mm from the previous model, the dart's flight, which can be said to be Teppei Nishi's signature, has been deepened.
While the overall form is the same as the previous model, the release can be left to the end by simply placing a finger on it.
This barrel is a strong ally of Teppei Nishi, who is particular about smooth release and flight.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 47.0mm
Maximum diameter: 7.4mm
Barrel weight: 23.0g
Standard: Hard
Center of Gravity: Semi-Front
Set Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Color and size of accessory flights and tips may differ from those shown in the photos.
Teppei Nishi Model Items
-
CONDOR
AXE 120 Death or Practice Teppei Nishi Model Small Medium BlackJPY 1,879 ( USD 11.92 )
-
CONDOR
AXE ADeath or Practice Teppei Nishi Model Small Medium BlackJPY 1,879 ( USD 11.92 )
-
CONDOR
CONDOR TEPPEI NISHI MODEL WEST BULL L.A Samll MEDIUM BLACKJPY 1,300 ( USD 8.23 )
-
CONDOR
AXE ADeath or Practice Teppei Nishi Model Small Long BlackJPY 1,879 ( USD 11.92 )
-
CONDOR
CONDOR TEPPEI NISHI MODEL WEST BULL L.A Samll MEDIUM WHITEJPY 1,300 ( USD 8.23 )
-
CONDOR
CONDOR TEPPEI NISHI MODEL WEST BULL L.A Samll SHORT BLACKJPY 1,300 ( USD 8.23 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.72 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.66 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.33 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 109.76 )
-
SANGREAL
Walkure Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition SteelJPY 24,200 ( USD 153.53 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 118.64 )