Darts / 【DYNASTY】A-FLOW BLACK LINE CT "BABE2" Akiho Konno Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | DYNASTY |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Mulch Cut |
| Length | 38.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.8mm |
| Center Of Gravity | Front , Center |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The third work of the long-awaited Akiho Konno player model.
The balance and cut are greatly corrected based on BABE ZERO of the previous work.
In this work, the diameter of the grip area with a thick sense of security, a good taper angle, and a surface that does not hang there too much.
A double ring cut with chamfered processing is placed for a good fit from the start of use.
The pink gold colored main grip area is free from any peculiarities so that you can throw it naturally.
On the other hand, the front of the barrel has a strong and aggressive design that gives the BABE series a unique look.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Overall Length:38.0mm
Maximum Diameter:7.8mm
Barrel Weight:18.5g
Standard:2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Dee.flight x3(1set)
LARO Shaft x 3 (1 set)
Premiume Lippoint tip x 3 (1 set)
Akiho Konno Model Items
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE COATING "BABE ZERO"KONNO AKIHO MODEL 2BAJPY 12,800 ( USD 80.65 )
-
Flight-L
Akiho Konno Model ver.3 Shape WhiteJPY 880 ( USD 5.54 )
-
L-Flight
flf6112 ShapeJPY 750 ( USD 4.71 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE CT "BABE2" Akiho Konno ModelJPY 14,800 ( USD 93.24 )
-
L-Flight
flf1492 ShapeJPY 764 ( USD 4.80 )
-
L-Flight
flf6111 ShapeJPY 820 ( USD 5.17 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )