Darts / 【TARGET】Swiss Point SP02 steel 25g 198005
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Category | House Darts |
| Maker | TARGET |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Wing Cut , Mulch Cut |
| Length | 52.0mm |
| Weight (barrel Only) | 25.0g |
| Standard | Swiss Point |
| Maximum Diameter | 7.1mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
New mechanism Swiss Point installed!
A steel tip barrel range with a unique front section processing.
With just one tool, you can change the point in just a few seconds anytime, anywhere!
The NEW BARREL series with a new structure that will be a revolution in steel darts!
"Swiss Point".
The patent pending point replacement system.
Using a special tool, you can replace the point in just a few seconds. There is no residual breakage on the barrel.
Specifications
Material:90% Tungsten
Length:52.0mm
Maximum diameter:6.8mm
Barrel Weight:23.0g
Standard:Hard
Contents
Barrel x 1 set
Point for exchange x 1 set (2 sets of POINT including the one set from the beginning are bundled.)
SWISS POINT exchange special tool × 1 piece
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
JOKER DRIVER
jof0531 StandardJPY 907 ( USD 5.76 )
-
Edge Sports
Master Flight msf0502 Leaf Shape Clear BlackJPY 513 ( USD 3.26 )
-
Harrows
PREDATOR 90% STEEL 21gRJPY 10,450 ( USD 66.48 )
-
CAMEO
Coin Case caa2013 RedJPY 1,628 ( USD 10.35 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE NUSH SHUNTARO NAKAMURA MODEL 2BAJPY 14,800 ( USD 94.17 )
-
unicorn
uns3201 ShortJPY 305 ( USD 1.93 )