Darts / 【DYNASTY】A-FLOW BLACK LINE CT BORIS Boris Krcmar Model 18g
( 1 )
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | DYNASTY |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 45.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.3mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Another choice of the strongest champion
Based on the 14.5, the weight and balance of the Boris heavy type 18 has been adjusted.
It is a model that pursues the ease of throwing by weight and balance, and the reliability in the actual battle is outstanding.
Wide double ring cut and vertical cut provide excellent grip security.
The gold three lines shining in the center of the barrel is a sign of champion.
Specifications
Material:95% Tungsten
Length:45.0mm
Maximum diameter:6.3mm
Barrel Weight:18.0g
Standard:2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Dee.flight x3(1set)
LARO Shaft x 3 (1 set)
Premiume Lippoint tip x 3 (1 set)
Japan Review
5.00
1 Reviews
|
|
1 |
|
|
0 |
|
|
0 |
|
|
0 |
|
|
0 |
2019-12-04
Although there are individual differences in the way it feels, the slightly heavy weight (18g) and thinness (6.3mm) give it a solid core and a good flight. It is easy to tell when the rod is thrown well, and it is easy to grasp how it should be thrown.
The double ring cut provides both a strong hooking action and a vertical cut for a good pull-off action, and I think it rarely gets caught or falls off.
I use L-Style's premium lip and carbon shaft 260 and regular shaped flights.
I am very satisfied.
1 people found this helpful
Boris Krcmar Model Items
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE CT BORIS Boris Krcmar Model 18gJPY 15,800 ( USD 100.52 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE CT type BORIS2 Boris Krcmar Model SteelJPY 15,800 ( USD 100.52 )
-
L-Flight
PRO Boris Krcmar Model KAMI Shape blackJPY 990 ( USD 6.29 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE BORIS Boris Krcmar Model 15.5gJPY 10,000 ( USD 63.62 )
-
TIGA
FUSION International Dumdum 36 Boris Krcmar ModelJPY 19,555 ( USD 124.43 )
-
TIGA
SMART DARTS CASE Boris KrcmarJPY 2,800 ( USD 17.82 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )