Darts / 【D.craft】T80 MISTRAL
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | D.craft |
| Materials | Tungsten 80% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Wing Cut , Mulch Cut |
| Length | 43.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.2g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
D.craft Tungsten80% series renewed
We have re-selected the material and further improved the processing quality.
High quality entry model with low price
We will release 3 types as the first lineup.
================================
The Torpedo type is a standard entry model.
The cut to match is the "Wing Cut PLUS"
A cut that generates a strong and stable grip to grab the feelings of beginners!
This is the "FULL CORE" model which leaves a lot of core inside the barrel.
This model has good stability in the air and is strong against flight attack.
Specifications
Material:80% Tungsten
Length:43mm
Maximum diameter:7.4mm
Barrel Weight:18.2g
Standard:2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
JOKER DRIVER
jof0531 StandardJPY 907 ( USD 5.76 )
-
Edge Sports
Master Flight msf0502 Leaf Shape Clear BlackJPY 513 ( USD 3.26 )
-
Harrows
PREDATOR 90% STEEL 21gRJPY 10,450 ( USD 66.48 )
-
CAMEO
Coin Case caa2013 RedJPY 1,628 ( USD 10.35 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE NUSH SHUNTARO NAKAMURA MODEL 2BAJPY 14,800 ( USD 94.17 )
-
unicorn
uns3201 ShortJPY 305 ( USD 1.93 )