Darts / 【JOKER DRIVER】EXTREME ZIRCON steel
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | JOKER DRIVER |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , delta cut , Multifaceted Cut , Spiral Cut , Mulch Cut |
| Length | 41.5mm |
| Weight (barrel Only) | 22.0g |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
~One of the few polygonal STEEL barrels in the world.
Toyokazu Shibata's Signature Model
11-sided polygonal design
[ZERO-ZERO-St4]
EXTREME ZIRCON], which is now on sale as its EXTREME version, is now STEEL.
The weight is 22g instead of 19g of SOFT, and it corresponds firmly to STELL darts.
This is one of the few STEEL barrels with a polygonal shape.
[spec] Length:41.5mm
Length:41.5mm
MaxDia:7.4mm
Weight:22g(including point)
BALANCE:CENTAR
Material : TUNGSTEN95
Please note that package specifications, colors and accessories are subject to change without notice.
Contents
Barrel x 3
Zero Flight x3
Zero Shaft x3
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
DARTSLIVE
DARTSLIVECARD #57 LeopardJPY 550 ( USD 3.49 )
-
TRiNiDAD
RAUL Yasuyoshi Matsumoto Model SteelJPY 13,200 ( USD 83.98 )
-
8FLIGHT
SLIM FIXED SHAFT WHITE 19mmJPY 770 ( USD 4.89 )
-
CAMEO
GARMENT NB LAYERED CarbonJPY 7,998 ( USD 50.88 )
-
TARGET
SYNC 01 Swiss Point Steel 23g 190185JPY 7,200 ( USD 45.81 )