Darts / 【TIGA】Tiki Yuriko Yamaguchi Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TIGA |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 42.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.1mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
JAPAN LADIES 2015 Annual RANKING No.1
The first model "Tiki" of Yuriko Yamaguchi, who is still active at the forefront of the sport, after joining TIGA.
The cut design is simple, using a ring cut and double ring cut, but the vertical cut and barrel-shaped outline in the double ring cut create a unique and striking look.
The barrel is flexible enough to grip the ring cut at the rear part as well as to grip the center part as if it were a short barrel.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 42.0mm
Maximum diameter: 7.1mm
Barrel weight: 18.5g
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Yuriko Yamaguchi Model Items
-
SHADE
Neck strap Darts Case Case strap 2024 Yuriko YamaguchiJPY 1,500 ( USD 9.53 )
-
SHADE
PLAYER COLLABORATION T-shirt 2025 Yuriko Yamaguchi Indigo MJPY 4,500 ( USD 28.63 )
-
SHADE×TIGA
SPECIAL COLLABORATION Yuriko Yamaguchi COLLABO T-shirt XXLJPY 4,000 ( USD 25.45 )
-
SHADE
PLAYER Face Towel 2025 Yuriko YamaguchiJPY 3,000 ( USD 19.08 )
-
SHADE
PLAYER COLLABORATION T-shirt 2025 Yuriko Yamaguchi Indigo XLJPY 4,500 ( USD 28.63 )
-
SHADE
Player collaboration pin badge Yuriko Yamaguchi ModelJPY 1,500 ( USD 9.53 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )