Darts / 【TRiNiDAD】PRO James Type2 James Bailey Model 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Spiral Cut , Mulch Cut |
| Length | 47.0mm |
| Weight (barrel Only) | 20.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.3mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.61 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/12 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
The TRNiAD PRO James Type2 is a semi-long, straight, semi-straight, steel version of the TRNiAD PRO.
Semi-long and straight.
TRiNiDAD Player James Bailey's second model.
Well balanced semi-long straight barrel.
The weight of the 2BA/STEEL has been increased to make it more like a steel dart.
In addition, we have improved the forward indentation to be thinner.
James Bailey has a lot of contact surface with his index finger.
The ring cut on the back of the dart transmits power to the dart, and the rough cut on the front stabilizes the grip.
By making the front cut thinner, the dart can be released from the hand and can be controlled more finely.
The barrel is made with balance in mind, so it can be held in front of the player like James Bailey and still fly well.
Specifications
Material: 95% Tungsten
Length:47.0mm
Maximum Diameter:6.3mm
Barrel Weight:20.0g
Standard:2BA
Set Contents
Barrel x 3 (1 Set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
The color and size of the included flights and tips may vary from the photo.
James Bailey Model Items
-
CONDOR
AXE James Bailey Model THE BULL Standard Medium BlackJPY 1,879 ( USD 11.92 )
-
CONDOR
AXE James Bailey Model THE BULL Standard Short BlackJPY 1,879 ( USD 11.92 )
-
CONDOR
Bubalus James Bailey Model standard long lame glitterJPY 1,300 ( USD 8.23 )
-
CONDOR
Bubalus James Bailey Model teadrop medium clearblackJPY 1,300 ( USD 8.23 )
-
CONDOR
AXE James Bailey Model THE BULL Standard Long BlackJPY 1,879 ( USD 11.92 )
-
CONDOR
Bubalus James Bailey Model teadrop short clearblackJPY 1,300 ( USD 8.23 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.72 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.66 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.33 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 109.76 )
-
SANGREAL
Walkure Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition SteelJPY 24,200 ( USD 153.53 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 118.64 )