Darts / 【Harrows】AVANTI steel 24gR
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | Harrows |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Mulch Cut |
| Length | 50.0mm |
| Weight (barrel Only) | 24.0g |
| Maximum Diameter | 7.1mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The Avanti is a dart created using the best injection molded tungsten available.
Divided into seven superior grip zones, the Avanti exhibits a variety of different cuts, creating a unique feel to the dart.
The grip configuration is consistent along the length of the barrel, so you can grip the front, middle or rear of the barrel with confidence.
Available in black, silver and an eye-catching emerald green color combination.
Comes with Super Grip Carbon Shaft Green Midi and the new Avanti Flight.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Maximum Diameter:7.1mm
Overall Length:50mm
Barrel Weight:24.0g(Point+Barrel)
Barrel match weight ±0.05
Standard:Hard
Contents
Barrel x3(1set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
SHADE
Neck strap Darts Case Case strap RainbowJPY 999 ( USD 6.35 )
-
D.craft
ZONE80 Hz-5JPY 5,980 ( USD 38.04 )
-
TARGET
POWER-8ZERO straight PHIL TAYLOR'S 80% STEEL 22g 200201JPY 6,620 ( USD 42.11 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE LOUPGRACIEUX Shuntaro Nakamura Model 2BAJPY 14,800 ( USD 94.17 )
-
SHADE
Ryusei Azemoto COLLABORATION T-SHIRT 2023 Black&Green XLJPY 4,000 ( USD 25.45 )
-
one80
Strike 05 Steel 24gJPY 9,900 ( USD 62.98 )