Darts / 【TIGA】FUSION ZERO GRAVITY2 Hirokazu Osaki Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TIGA |
| Materials | Tungsten 90% , Titanium |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 39.0mm |
| Weight (barrel Only) | 16.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 8.0mm |
Expected at JPY 157.61 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/12 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
Yuichi Osaki's 90% tungsten model "Zero Gravity 2" is now available as a Fusion model.
Just like the previous model "Fusion Zero Gravity", the new barrel has a super front center of gravity that is different from the normal tungsten model.
The maximum diameter of 8.0mm and the large tapered angle gives players a sense of security when gripping and easy push off.
The front and rear have the same helical cut as the Zero Gravity 2.
An original cut was added from the center to the front to complete the new design.
For the coloring, we chose the same purple-orange gradation as the Fusion Zero Gravity.
The "Future of space odyssey", a new adventure starts here.
Specifications
Material: Tungsten 90%, Titanium
Length:39.0mm
Maximum diameter:8.0mm
Barrel weight:16.5g
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Hirokazu Osaki Model Items
-
L-Flight
PRO ALC Hirokazu Osaki Model ver.1 Shape WhiteJPY 990 ( USD 6.28 )
-
TIGA
FUSION ZERO GRAVITY2019 Hirokazu Osaki ModelJPY 22,999 ( USD 145.92 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE GLASH HIROKAZU OSAKI ModelJPY 15,800 ( USD 100.24 )
-
TIGA
Zero Gravity3 Hirokazu Osaki Model SteelJPY 12,100 ( USD 76.76 )
-
TIGA
FUSION ZERO GRAVITY2 Hirokazu Osaki ModelJPY 19,600 ( USD 124.35 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE GLASH infinity HIROKAZU OSAKI Model 16.5gJPY 15,800 ( USD 100.24 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.72 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.66 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.33 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 109.76 )
-
SANGREAL
Walkure Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition SteelJPY 24,200 ( USD 153.53 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 118.64 )