Darts / 【G's DARTS】BLADE?Kazuki Fukui model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | G's DARTS |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 47.0mm |
| Weight (barrel Only) | 22.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
BLADEⅡ(BladeⅡ)
More supple, more sharp.
This is Fukui's long-awaited second model.
The first thing you see is the well-balanced and flexible arrangement of cuts.
The main rear part has a gentle indentation between the cuts to achieve a cut that gently absorbs the finger.
We have succeeded in creating a good grip without too much interference from the cuts.
By contrast, when you take it in your hand, you can feel the weight.
The WEIGHT is 22.5g, 3.5g heavier than the previous model, and the LENGTH is 47mm, which is more aggressive.
The barrel is designed with the image of shooting through the target at will, and it is soft yet aggressive.
Flexible and sharp. BLADE is the blade that leads you to victory.
Specifications
Material:90% tungsten
Length:47.0mm
Maximum diameter:7.4mm
Barrel Weight:22.5g
Standard:2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )