Darts / 【TRIPLEIGHT】OVER Yuta Ichikawa
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRIPLEIGHT |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Shark Cut , Mulch Cut |
| Length | 45.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.0mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
TRIPLEIGHT first model for Yuta Ichikawa.
The main grip area of the straight is set at 7.0mm diameter, so there is a good sense of security, and
The cut was adjusted by adopting a compound cut to allow a smooth release.
The two-stage taper at the end of the barrel makes it easy to find the grip position and to throw the barrel with a pushing feeling.
Overall length, maximum diameter and weight. By keeping the specs in the middle range, we were able to create a barrel that is easy to throw.
Specifications
Material : Tungsten90
Overall Length : 45.0mm
Maximum Diameter : 7.0mm
Weight : 18.0g(Barrel only)
Contents
Barrel x 3 (1 Set)
LARO Shaft x 3 (1 set)
Dee.flight with A-FLOW logo x 3 (1 set)
Tips x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )
Recently checked items
-
Fit Flight
Nadege Chretien Model Shape WhiteJPY 870 ( USD 5.47 )
-
TARGET
RVB 95 x ECHO PRO.ULTRA TEN-X 336730JPY 398 ( USD 2.50 )
-
unicorn
unf0504 TeardropJPY 231 ( USD 1.45 )
-
unicorn
unf0508 StandardJPY 231 ( USD 1.45 )
-
unicorn
unf0503 StandardJPY 231 ( USD 1.45 )
-
unicorn
unf0505 TeardropJPY 231 ( USD 1.45 )