Darts / 【YOSHIMURA BARRELS】MAGNUM 2020 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | YOSHIMURA BARRELS |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut |
| Length | 43.0mm |
| Weight (barrel Only) | 20.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.2mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 159.37 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/24 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
The results of development in 2019 have been poured into
"The best of the series!"
The second model of 2020
Maximum diameter 7.0mm → 7.2mm
Overall length 42mm → 43mm By increasing the overall volume
Improved stability of the entire barrel.
The calculated outline shape
The speed of identifying the grip point is greatly improved.
Creates a sense of unity between the player and the barrel.
NEW Magnum 2020
GO BEYOND THE YOSHIMURA
Specifications
Material:Tungsten 95
Length:43.0mm
Maximum diameter:7.2mm
Barrel weight:20.0g
Contents: 3 barrels, product certificate, inspection report
About Yoshimura Barrel Screws
The screws are set tighter than normal barrels to prevent the tip and shaft from loosening for focused play.
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.62 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.72 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.27 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.54 )
-
TARGET
JAPAN CONSTRUCTORS CHAMPION 2025 RISING SUN GEN10 HARUKI MURAMATSU MODEL 210821JPY 29,800 ( USD 186.97 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.64 )