Darts / 【JOKER DRIVER】EXTREME FULCRUM 2BA
( 1 )
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | JOKER DRIVER |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 43.0mm |
| Weight (barrel Only) | 17.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.2mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
~NEXUS GROOVE REVIVAL
Simple and sophisticated torpedo barrel.
The grip of the Fulcrum is so comfortable that it will captivate anyone who uses it.
And the cut is the main cut of the JOKERDRIVER.
At first glance, it looks complicated, but the shark and ring cuts are evenly arranged to create a beautiful and unique cut.
It is designed to hang a little stronger, but it is also calculated for a smooth release.
The cut part is about 20mm.
[spec] Length:43mm
Length:43mm
MaxDia:7.2mm
Weight:17.5g
BALANCE:CENTER
Material : TUNGSTEN95
Please note that package specifications, colors and accessories are subject to change without notice.
Japan Review
4.00
1 Reviews
|
|
0 |
|
|
1 |
|
|
0 |
|
|
0 |
|
|
0 |
2020-11-12
I used to use the Crystal series, but the price started to get to me, so I switched to Extreme and went with Fulcrum!
It flies very straight and is a beautiful dart and a great product.
9 people found this helpful
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )