Darts / 【SYLAR PROJECT.】PANDORA Ai Suzuki model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | Sylar Project |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Mulch Cut |
| Length | 40.5mm |
| Weight (barrel Only) | 17.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.45mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 159.04 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/19 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
PANDORA Ai Suzuki Model
"Everything you want in a 3-finger type is condensed.
The overall length and maximum width were determined based on the size of the average Japanese hand.
We were careful not to use a wide range of taper because the warp of the thumb and the shape of the nails vary from person to person.
I judged that it is more effective to solve the problem by step cut and adopted.
For this reason, the taper is a one-step taper to minimize the information from the fingers.
The position and engagement of the middle finger is also designed so that the grip distance from the inside of the barrel to the tip can be adjusted without compromise.
This model is a condensed version of what 3 finger type players often ask for in a barrel.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Overall Length:40.5mm
Maximum Diameter:7.45mm
Barrel Weight:17.5g
Standard:2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Ai Suzuki Model Items
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.91 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.77 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.82 )
-
COSMODARTS
DISCOVERY LABEL Daisuke Akamatsu Model 2BAJPY 9,900 ( USD 62.23 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.66 )
-
S4
Zeus IV Re:Black LimitedJPY 17,600 ( USD 110.66 )