Darts / 【one80】Desmond Chin Model 2BA 20g
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | one80 |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 47.0mm |
| Weight (barrel Only) | 20.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.8mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 158.91 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/20 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
This is the first model of Desmond Chin's One80 transfer, which has been active in Canada.
Desmond's goal was to create a barrel that is easy to control.
The cut is a simple double ring to match his grip and make it easier for him to control.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Barrel weight: 20.0g
Length: 47.0mm
Maximum Diameter:6.8mm
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 6 (2 sets)
Tip x 3 (1 set)
Desmond Chin Model Items
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.98 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.86 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.91 )
-
COSMODARTS
DISCOVERY LABEL Daisuke Akamatsu Model 2BAJPY 9,900 ( USD 62.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.74 )
-
S4
Zeus IV Re:Black LimitedJPY 17,600 ( USD 110.74 )
Recently checked items
-
UNICORN
PURIST Phil Taylor Model Phase 1 GOLDEN 90%TUNGSTEN 24g No.27041JPY 12,223 ( USD 76.91 )
-
TARGET
POWER G8 PRO.ULTRA Shape 336020JPY 398 ( USD 2.49 )
-
TARGET
POWER G4 SHAFT SPARE TOPJPY 300 ( USD 1.88 )
-
Winmau
Mega Standard Flights No.6900.210JPY 305 ( USD 1.91 )
-
TARGET
POWER Titanium Shaft G8 Black Intermediate 380041JPY 2,341 ( USD 14.72 )
-
Winmau
Mega Standard Flights No.6900.123JPY 305 ( USD 1.91 )