Darts / 【S4 X JOKERDRIVER】Impact inspire
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | S4 |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | No Groove |
| Length | 19.5mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 10.5mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
The S4 barrel "Impact" has been polished by Joker Driver craftsmen for the ultimate finish.
Only available at esdarts.com due to the limited production.
What is INSPIRE?
By the hand of JOKER Meister breathe the life of Zero-ZERO.
Manufactured in Japan by hand one by one in the same procedure as Zero-ZERO.
It is the gem of JAPAN quality and JOKER quality that gave "super precision finish" and made it close to Zero-ZERO.
Please taste the feeling and quality of Zero-ZERO.
The final finishing process is the same as Zero-ZERO, but the barrel material and cutting factory are different.
The production of the barrel itself is different from Zero-ZERO.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Length:19.5mm
Maximum Diameter:10.5mm
Weight:18.0g(Barrel only)
Center of Gravity:Center
Specifications are the same as the previous model.
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 6 (2 sets)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
OUTLINE
TOTTE LightgreenJPY 1,018 ( USD 6.47 )
-
Red Dragon
Gerwyn Price Model Nitro Ionic Short BlackJPY 858 ( USD 5.45 )
-
TARGET
CARRERA V-STREAM V3 steel 25g 190019JPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
Fit Flight Air
fif3702 ShapeJPY 24,200 ( USD 153.97 )
-
ULTIMA DARTS
KAISER5 TYPE1 Plus Shuichi Enokuma ModelJPY 15,950 ( USD 101.48 )
-
SHADE
Kenichi Ajiki COLLABORATION T-SHIRT 2023 Navy LJPY 4,000 ( USD 25.45 )