Darts / 【JOKER DRIVER】EXTREME HUNTER 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | JOKER DRIVER |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 44.0mm |
| Weight (barrel Only) | 19.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.2mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
~THE HUNTER~.
The Hunter is a straight barrel with a maximum diameter of 7.2mm.
The front and back of the barrel is tapered, but
The barrel is tapered at the front and back, but about 28.6mm of the 44mm length is straight.
The combination of weight, overall length, and outline is very comfortable, and the power is transmitted very well.
It creates a powerful and stable flight to the target.
The cut has adopted three types of ring cut.
The wide cut in the center gives a very strong impression.
The strength of the hook differs depending on the grip position.
The vertical cut to the uncut part is
It is effective not only as a design but also as a landmark.
The cut portion is approximately 33.6mm.
[SPEC]
Length:44mm
MaxDia:7.2mm
Weight:19.5g
BALANCE:CENTER
Material : TUNGSTEN95
Please note that package specifications, colors and accessories are subject to change without notice.
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
Harrows
hcs0133 ["Slim"]JPY 550 ( USD 3.49 )
-
TARGET
K-FLEX ZENITH Tung Suk Model Shape Short MIX 410224JPY 1,879 ( USD 11.95 )
-
DMC
KFIR KEN SP Ken Touzawa modelJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
Harrows
hcs0093 ["Slim"]JPY 594 ( USD 3.77 )
-
yoa0202 JPY 990 ( USD 6.29 )
-
PICPIN
Border Line EJPY 770 ( USD 4.89 )