Darts / 【K.D.S】K Series MINI U 2.0 Una Lin Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | KDS |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut |
| Length | 16.3mm |
| Weight (barrel Only) | 10.6g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 9.0mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
Taiwan maker K.D.S
Close to Japan in distance and way of thinking.
A barrel manufacturer born from Taiwan's unique ideas.
From the hearing of many Taiwanese players.
K.D.S has a lineup of models with both function and design.
[K SERIES MINI U 2.0]
This is the third model for K.D.S official player Una Lin.
The barrel length was shortened to the maximum by Una's request.
The spherical shape without any cut remains the same.
The maximum diameter was changed from 11.0mm to 9.0mm and the barrel weight was changed from 16.5g to 10.6g.
It is a model that you can feel the flight that works with the form more sensitively.
Due to the maximum diameter of the barrel, it will not fit in some dart cases.
Specifications
Material: 95% Tungsten
Length:16.3mm
Maximum Diameter:9.0mm
Barrel Weight:10.6g
Standard:2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )