Darts / 【SYLAR PROJECT.】IGNITE 2 S2020 STRAIGHT EDITION YUKIHIKO KIYAMA MODEL
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | Sylar Project |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 44.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.0mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
"A straightforward version of the highly combative previous work.
The previous work with a high combativeness to the straight of orthodoxy.
And a barrel that will fit your form.
The "IGNITE2 S2020 STRAIGHT EDITION" is based on the S2020 and takes the fighting power and stability of the previous model to the extreme.
The S2020 STRAIGHT EDITION features a stable grip and a maximum diameter that does not lose power, and is designed to prevent power from escaping during release. The straight barrel's ease of release and
The straight barrel's easy release and parabolic tracing characteristics make it easy for anyone to use.
By eliminating the weak points of a straight barrel, it can be used in a variety of settings.
The outer diameter has been adjusted and the shape line has been reconsidered so that it can be used with a variety of grip types.
You will be able to feel the ease of handling from the security of the grip.
The calculated overall length is designed to prevent the loss of power due to the distance between your fingers and the barrel.
The barrel will fit your form instead of your throwing style fitting the barrel.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Length:44.0mm
Maximum Diameter:7.0mm
Barrel Weight:18.0g
Standard:2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Yukihiko Kiyama Model Items
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )