Darts / 【ULTIMA DARTS】KAISER4 TYPE1 Enokuma Shuichi Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | ULTIMA DARTS |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 38.0mm |
| Weight (barrel Only) | 16.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.3mm |
Expected at JPY 158.78 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/1 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Shuichi Enokuma's fourth professional model will be released in 6 different models to meet players' detailed needs!
The KAISER IV Type1 is the successor to the KAISER II, and is the ultimate torpedo barrel.
You can feel the weight of the center of gravity and the taper that fits your fingers to push the darts out firmly.
The grip has a shallow ring cut and vertical line cut for better finger contact and release.
This is the perfect model for players who seek precision control.
Specifications
Material: 90% TUNGSTEN
Weight: 16.5g
Length: 38.0mm
Maximum Diameter: 7.3mm
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Shuichi Enomata Model Items
-
ULTIMA DARTS
KAISER4 TYPE2 Plus Enokuma Shuichi ModelJPY 15,950 ( USD 100.45 )
-
Fit Flight
Shuichi Enokuma Model ver.3 Shape NaturalJPY 870 ( USD 5.47 )
-
ULTIMA DARTS
KAISER5 TYPE1 Blue Shuichi Enokuma ModelJPY 15,950 ( USD 100.45 )
-
ULTIMA DARTS
KAISER4 TYPE3 Enokuma Shuichi ModelJPY 15,950 ( USD 100.45 )
-
ULTIMA DARTS
KAISER3 TYPE2 BLACK Enokuma Shuichi Model 2BAJPY 15,950 ( USD 100.45 )
-
ULTIMA DARTS
KAISER5 TYPE1 Plus Shuichi Enokuma ModelJPY 15,950 ( USD 100.45 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.83 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.05 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.77 )