Darts / 【ULTIMA DARTS】KAISER3 TYPE2 BLACK Enokuma Shuichi Model 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | ULTIMA DARTS |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 40.0mm |
| Weight (barrel Only) | 16.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.3mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Shuichi Ebuma Pro Model #3!
Product Description
This year's KAISER III will be released in two models simultaneously!
Type2 is the legitimate successor to the original KAISER!
The unique outline shaped on the front improves the grouping performance.
Furthermore, the fingertips fit along the barrel when gripping.
Even women with small hands can throw easily with this barrel.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Overall length: 40.0mm
Maximum Diameter:7.3mm
Barrel Weight:16.5g
Standard:2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Shuichi Enomata Model Items
-
ULTIMA DARTS
KAISER4 TYPE1 Plus Enokuma Shuichi ModelJPY 15,950 ( USD 101.48 )
-
ULTIMA DARTS
KAISER6 Plus Black Shuichi Enokuma Model 2BA 16.5gJPY 15,950 ( USD 101.48 )
-
Fit Flight
Shuichi Enokuma Model shapeJPY 825 ( USD 5.24 )
-
Fit Flight
Shuichi Enokuma Model ver.3 Shape NaturalJPY 870 ( USD 5.53 )
-
ULTIMA DARTS
KAISER6 Plus Blue Shuichi Enokuma Model 2BA 18.0gJPY 15,950 ( USD 101.48 )
-
ULTIMA DARTS
KAISER4 TYPE1 Enokuma Shuichi ModelJPY 15,950 ( USD 101.48 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
unicorn
uns3422JPY 611 ( USD 3.88 )
-
TARGET
Carrera STEEL C17 24g 124927JPY 11,509 ( USD 73.22 )
-
【L-Flight】】EZ Akari Oshiro Model 2025 CHAMPION Shape MIX JPY 990 ( USD 6.29 )
-
Harrows
SUPERGRIP FUSION SHAFT Medium Black/PurpleJPY 990 ( USD 6.29 )
-
SHADE
Haruki Muramatsu Replica uniform 2023 LJPY 19,800 ( USD 125.98 )
-
L-Flight
flf6103 ShapeJPY 764 ( USD 4.86 )