Darts / 【Winmau】Steve Beaton Special Edition 2BA 22g 2439-22
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | WINMAU |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut |
| Length | 43.2mm |
| Weight (barrel Only) | 20.1g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.0mm |
Expected at JPY 158.91 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/20 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
The Winmau Steve Beaton Special Edition is a retuned version of the popular Steve Beaton model.
In order to reproduce Steve's sense of rhythm, C-AXIS control cut is applied to the dual grip pattern
The grip position is now even easier to determine. Double coated in gold and black for added durability.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Overall length:43.2mm
Maximum Diameter:7.0mm
Barrel Weight:20.1g
Standard:2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
STEVE BEATON Model Items
-
Winmau
Steve Beaton Special Edition 2BA 20g 2439-20JPY 12,320 ( USD 77.52 )
-
Winmau
Oversized Pear Flights Steve Beaton No.6900.197JPY 305 ( USD 1.91 )
-
Winmau
Steve Beaton 90% Tungsten soft 20gJPY 11,000 ( USD 69.21 )
-
Winmau
Steve-Beaton 90% Tungsten 22g No.1407JPY 11,000 ( USD 69.21 )
-
Winmau
Steve Beaton Special Edition Steel 24g 1452-24JPY 12,320 ( USD 77.52 )
-
Winmau
Steve Beaton 90% Tungsten soft 22gJPY 11,000 ( USD 69.21 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.98 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.86 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.91 )
-
COSMODARTS
DISCOVERY LABEL Daisuke Akamatsu Model 2BAJPY 9,900 ( USD 62.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.74 )
-
S4
Zeus IV Re:Black LimitedJPY 17,600 ( USD 110.74 )