Darts / 【Winmau】Ted Hankey Special Edition Steel 24g 1460-24
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | WINMAU |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut |
| Length | 50.8mm |
| Weight (barrel Only) | 24.0g |
| Maximum Diameter | 7.25mm |
Expected at JPY 158.91 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/20 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
This Ted Hankey Special Edition model is popular for its pinpoint target play style.
The ring grip with accent in the center and dual coating of black and gold is simple and easy to handle.
The taper has remained the same over the years, making it easy to control.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Overall length: 50.8mm
Maximum diameter:7.25mm
Barrel Weight:24.0g
Standard:Hard
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.98 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.86 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.91 )
-
COSMODARTS
DISCOVERY LABEL Daisuke Akamatsu Model 2BAJPY 9,900 ( USD 62.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.74 )
-
S4
Zeus IV Re:Black LimitedJPY 17,600 ( USD 110.74 )
Recently checked items
-
PHOENIX card
pxa1806JPY 1,018 ( USD 6.40 )
-
Flight-L
Paul Lim Model ver.2 shape whiteJPY 750 ( USD 4.71 )
-
Winmau
Michel Van Gerwen model Vantage steel 23g 1463-23JPY 17,380 ( USD 109.36 )
-
Winmau
Michel Van Gerwen model Assault steel 22g 1464-22JPY 12,100 ( USD 76.14 )
-
TARGET
THE LEGEND GENERATION 8 PAUL LIM MODEL SWISS POINT 190527JPY 24,800 ( USD 156.05 )