Darts / 【DYNASTY】KATANA Nozarashi Zakura Yusuke Takahashi Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | DYNASTY |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Mulch Cut |
| Length | 48.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.8mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Struggle. Yusuke Takahashi's KATANA first model.
The diamond shape is equipped with a severe 8-sided nut cut.
The main grip area taken wide to a gentle tapered angle is a compound of a V-shaped deformed double ring cut and an 8-sided nut cut with alternating mountains.
The main grip area has V-shaped double ring cut and 8-sided nut cut with alternating peaks.
The front area also features an auxiliary cut to create a barrel that will satisfy both 3 and 4 finger players.
The included flight comes with pre-drilled holes for shell locks.
Specifications
Material : Tungsten90
Length : 48.0mm
Maximum Diameter : 6.8mm
Weight : 18.0g(Barrel only)
Contents
Barrel x 3 (1 Set)
Shaft x 3 (1 set)
Premiume Lippoint Tips x 3 (1 set)
Dee.flight x 3 (1 set)
Yusuke Takahashi Model Items
-
L-Flight×DYNASTY
PRO YUSUKE2 Yusuke Takahashi Model Shape KAMI BlackJPY 950 ( USD 5.98 )
-
L-Style×DYNASTY
KRYSTAL ONE Yusuke Takahashi ModelJPY 3,700 ( USD 23.30 )
-
DYNASTY
KATANA Nozarashi Zakura Yusuke Takahashi Model SteelJPY 15,800 ( USD 99.55 )
-
FlightL×DYNASTY
Yusuke Takahashi Model Shape WhiteJPY 850 ( USD 5.35 )
-
FlightL×DYNASTY
Yusuke Takahashi Model AstraShape BlackJPY 750 ( USD 4.71 )
-
FlightL×DYNASTY
Yusuke Takahashi Model Shape BlackJPY 850 ( USD 5.35 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )