Darts / 【ULTIMA DARTS】WALD Shuichiro Hayashi Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | ULTIMA DARTS |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , delta cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 42.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.6mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
The ULTIMA DARTS WALD Shuichiro Hayashi Model is the long awaited first model!
The grip is designed to be 3.3mm straighter than the shaft and tapered to a narrower diameter
The grip area has a wide delta cut.
The wide taper angle and finger-friendly cut allow the dart to be pushed out firmly upon release.
■Specs
Materials: 90% TUNGSTEN
Overall Length: 42.0mm
Max Diameter: 7.6mm
Barrel Weight: 18.0g
Standard: 2BA
■Content
Barrel x 3 (1 set)
Flights x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Shuichiro Hayashi Model Items
-
TIGA
Hermit Shuichiro Hayashi ModelJPY 12,100 ( USD 76.98 )
-
SHADE
PLAYER Face Towel Shuichiro HayashiJPY 3,000 ( USD 19.08 )
-
L-Flight×TIGA
PRO Shuichiro Hayashi Model 2025 Standard RedJPY 1,100 ( USD 6.99 )
-
TIGA
Hermit Shuichiro Hayashi Model LimitedJPY 14,850 ( USD 94.47 )
-
ULTIMA DARTS
WALD Shuichiro Hayashi ModelJPY 13,750 ( USD 87.48 )
-
ULTIMA DARTS
Flugel Sadaki Seko Model 2BAJPY 13,750 ( USD 87.48 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
Unicorn
SIGMA ZeroD Conversion Titanium Plane 25mm No.78030JPY 2,017 ( USD 12.82 )
-
JOKERDRIVER
CRYSTAL ZODIACJPY 35,200 ( USD 223.97 )
-
Harrows
hac0151 BlackJPY 4,950 ( USD 31.49 )
-
SHADE
SPECIAL COLLABORATION Mayu Shikanai COLLABO T-shirt Beige XXLJPY 4,000 ( USD 25.45 )
-
D.craft
T90C Emperor series blazonJPY 10,780 ( USD 68.58 )